Aklınızı başınızdan alacak 6 gizli Android özelliği

Aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmaktan evdeyken telefonunuzun kilidini açık tutmaya kadar, Android’in bazı harika özellikleri var – sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir.

OnePlus Nord , Samsung Galaxy S20 veya TCL’nin yeni 10 Serisi telefonları gibi telefonlar arasında donanım ve yazılım tasarımındaki tüm farklılıklara rağmen , temel deneyim neredeyse aynı. Sonuçta hepsi Android tarafından destekleniyor ve aynı özelliklere sahip – bunlardan birkaçı gizli.

Örnek olarak bölünmüş ekranlı uygulamaları ele alalım . İki uygulamayı aynı anda kullanmak yalnızca iPhone kullanıcılarının hayal edebileceği bir şey değil, aynı zamanda düpedüz kullanışlı ve Android telefonunuzda yerleşik – sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekiyor. En sevdiğim gizli özelliklerden biri, evdeyken telefonumun kilidini açık tutan ve ardından çıktığım anda parmak izimi veya PIN kodumu zorunlu kılan Smart Lock adlı bir araç. Kullanışlı ve evde olmadığımda telefonumu güvende tutmamı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android Telefon Görüntüsünü TV’ye Aktarma Nasıl Yapılır?

Unutmayın, aşağıdaki özelliklerin tümü her telefonda tam olarak aynı görünmeyebilir veya çalışmayabilir ve bunun nedeni, farklı Android cihaz üreticilerinin benzersiz arayüzler kullanmayı sevmeleridir. Benim tavsiyem? Bir özellik bulmakta zorlanıyorsanız , Ayarlar uygulamasının üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın.

android bildirimler

Bekleyebilecek bildirimleri sessize alın

Telefonunuzu neden her bildirimin yorgun bleep veya boop ? Bir uygulamanın sessiz uyarılar vermesini istediğinizde, siz bir uyarıyı tetikleyene kadar uyarıya uzun süre basarak ve bildirimin Uyarı veya Sessiz olarak işaretlenmesini isteyip istemediğinizi sorarak Android telefonunuza söyleyin.

Uyarı, uygulamaların bildirimlerinin sesleri çalmasına ve kilit ekranında görünmesine izin verirken, Sessiz uyarıyı susturur ancak yine de bildirim tepsinizde görünür hale getirir.

android live caption

Herhangi bir videoya veya podcast’e altyazı ekleyin

Canlı Altyazı , etkileyici, ancak nispeten yeni bir özelliktir ve yavaş yavaş daha fazla cihaza doğru yol alır. Etkin olduğunda, telefonunuzdaki herhangi bir videoya, podcast’e veya sesli nota gerçek zamanlı altyazı ekler. İzlediğiniz videonun sesinin kapatılmış olması fark etmez – Canlı Altyazı yine de sizin için metne dönüştürür.

İlk geçen yıl ilan edildi, Google onun Canlı Altyazı özelliğini genişledi Piksel telefon serisinde ötesinde dahil etmek Samsung’un Galaxy S20 ve OnePlus 8 serisi. Anladığım kadarıyla desteklenen cihazların resmi bir listesi yok ve telefonunuzun çalışması için Android 10 çalıştırması gerekecek.

Canlı Altyazı’yı açmak (veya telefonunuzun desteklenip desteklenmediğini kontrol etmek) için Ayarlar uygulamasını açın ve Canlı Altyazı‘yı arayın . Canlı Altyazı geçişi Pixel 4 , Galaxy S20 ve OnePlus 8’de farklı bir yerde ( OnePlus’ta 699 $ ) .

Canlı Altyazı’yı açtıktan sonra, bir videoyu oynatmaya başladığınız her an – sesi kapalı bıraksanız bile – ekranınızda söylenenlerin gerçek zamanlı dikte edilmesi dahil olmak üzere küçük bir siyah kutu görünecektir.

Gerçekten iyi yapılmış ve sadece Android’de değil, her telefonun sahip olması gereken bir özellik. Küfürlerin nasıl sınırlandırılacağı ve nasıl kullanılacağı dahil olmak üzere özellik hakkında daha fazla bilgiyi eksiksiz kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

android bölünmüş ekran kullanımı

Aynı anda iki uygulama kullanın

Android’deki en sevdiğim özelliklerden biri, aynı anda ekranda iki uygulamaya sahip olabilmektir. Bir Google Dokümanına bakıp bir e-posta gönderirken veya bir yemek tarifi ararken ve Mesajlar’da içerik listesini gönderirken kullanışlıdır . Ancak uygulamaların bölünmüş ekran modunda nasıl alınacağı tam olarak belli değil.

Uygulama değiştirici düğmesine dokunun veya Android 10 hareketleri kullanıyorsanız , çoklu görev görünümüne girmek için ekranın altından yukarı kaydırın ve bir uygulamanın kartının veya küçük resminin üstündeki uygulama simgesine ve ardından Bölünmüş Ekran’a dokunun . İlk uygulama ekranın üst kısmına kayacak ve çoklu görev görünümü, ekranınızın alt bölümünü kaplayacaktır. Çoklu görev görünümünden başka bir uygulama seçin veya ana ekranınızdan veya uygulama çekmecenizden bir uygulama başlatın. Her uygulama bölünmüş ekran modunu desteklemez ve bir uygulamanın destekten yoksun olup olmadığını anlamamın tek yolu, onu bölünmüş ekranda açmayı denemektir.

aynı anda iki uygulama kullanımı

Bir video izleyin ve aynı anda bir uygulamayı kullanın

Aynı bölünmüş ekran uygulamaları fikri, Android’in Resim İçinde Resim (PiP) özelliğidir. Kullanmak daha kolay olamazdı, sadece orada olduğunu bilmelisin.

Reddit’te gezinirken veya e-postalarımı kontrol ederken en sevdiğim Twitch yayıncılarını izlemeyi seviyorum. PiP’yi tetiklemek için bir video izlemeye başlayın ve ardından ana ekrana geri dönün. Gerçekten, bu kadar kolay. Uygulamadan çıktığınızda, PiP modunu destekliyorsa, video telefonunuzun ekranında küçük bir pencere olarak görünecektir. Sürükleyebilir, yeniden boyutlandırabilir veya kapatabilirsiniz.

Telefonunuzda yüklü ve bu özelliği destekleyen uygulamaların bir listesini görüntülemek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar ve Bildirimler > Özel uygulama erişimi > Pencere içinde resim seçeneğine gidin . Burası aynı zamanda bir uygulama için PiP’yi devre dışı bırakabileceğiniz yerdir. Örneğin, Google Haritalar’ın siz bıraktıktan sonra size adım adım yol tarifleri göstermeye devam etmesini ve bunun yerine uygulamanın tamamen kapanmasını istemiyorsanız.

smart lock android özelliği

Evdeyken telefonunuzun kilidinin açık kalmasını sağlamak için Akıllı Kilit (Smart Lock) kullanın

En sevdiğim gizli özelliklerden biri, evde veya işte olduğunuzda PIN’inizi girmenizi veya parmak izinizi taramanızı engelleyebilir. Belirli bir konumdayken telefonunuzun kilidini açık tutacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, telefonu yüzünüze basılı tutarken etrafta dolaşırken veya kablosuz kulaklıklarda Bluetooth üzerinden konuşurken olduğu gibi, aktif olduğunuzu algıladığında telefonun kilidini açık tutacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Açık Ayarlar > Güvenlik > Akıllı Kilit ve istendiğinde PIN kodunu girin. Buradan, Smart Unlock’un hangi yönünü ve ne zaman kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Telefonunuzu evde kilidinin açık tutması için Smart Lock’u ayarladıysanız, bunun, birlikte yaşadığınız herkesin ona girebileceği anlamına geldiğini unutmayın.

Yanlışlıkla silinen bildirimleri kurtarın

Yalnızca son saniyede okumanız gereken bir uyarıyı fark etmek için bildirim tepsinizi temizlemek için düğmeye hiç dokundunuz mu? Biliyorum var. Neyse ki, son birkaç gün içinde aldığınız her uyarı ve bildirimin çalışan bir kaydını size gösterecek gizli bir Bildirim Günlüğü var. Buna erişmenin tek yolu bir ana ekran widget’ı kullanmaktır.

Ekranınızdaki herhangi bir boş yere uzun basın, ardından menüden Widget’ları seçin. Ayarlar seçeneğini bulun , ardından Bildirim Günlüğü öğesini seçin . Bir dahaki sefere bir uyarıyı kaçırdığınızda, widget’a dokunun ve tüm uyarılarınızın bir listesini göreceksiniz.

Telefonunuzun bir Bildirim Günlüğü yoksa, Bildirimden Çıkarma uygulamasını bir deneyin.