Telefonum Neden Bu Kadar Yavaş: Hızlandırmanın 10 Yolu

Akıllı telefonlar, tüm teknolojiler gibi, bir süre sonra yavaşlamaya başlar. Telefonların yavaşlamaya başlamasının birçok nedeni vardır ve bunların birçoğunu nispeten hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. İlk aldığınızda çok daha hızlı göründüğü için telefonunuzun daha yavaş görünebileceğini de unutmamak gerekir. Bazen yeni bir modele geçmek çözüm olabilir. Bu yazımızda telefonum neden yavaş sorusuna yanıt bulup telefon hızlandırma konusunda yönergeler vereceğiz.

Telefonum Neden Yavaş?

Telefonların yavaşlamasının yaygın nedenleri:

 • Kötü veri veya Wi-Fi bağlantısı
 • Güncel olmayan yazılım ve uygulamalar
 • Fazla güç tüketen uygulamalar
 • Düşük depolama alanı

iPhone veya Android’iniz Sıkça Donuyor mu? Nasıl Düzelir?

Telefonunuzu Nasıl Hızlandırırsınız

Yavaş bir telefonu hızlandırmak için yeniden başlatma, işletim sistemini güncelleme, verileri boşaltma ve fabrika ayarlarına sıfırlama gibi birçok çözüm vardır. Çözümlerin çoğu, her türlü başka sorunu da çözebilir.

 1. Wi-Fi sinyal gücünü kontrol edin. Bazen yavaş olan telefonunuz değil, Wi-Fi bağlantınızdır. Aynı zamanda bir mobil ağ sorunu da olabilir. Bu bağlantıları kontrol edin ve başka bir Wi-Fi ağına geçin veya başka bir konuma geçin.
 2. Android’inizi yeniden başlatın veya iPhone’unuzu sıfırlayın. Telefonunuzu bir süredir yeniden başlatmadıysanız, bu sorun yapabilir. Bir dizi performans sorununu çözebileceğinden, diğer olasılıklara bakmadan önce onu denemek her zaman iyi bir fikirdir.
 3. Android veya iOS akıllı telefonunuz için güncellemeleri kontrol edin . İşletim sistemi güncellemeleri genellikle arka plan işlemleri gibi telefonu yavaşlatabilecek sorunlar için düzeltmeler içerir. Bir tane varsa, devam edin ve Android veya iPhone işletim sisteminizi güncelleyin.
 4. Artık kullanmadığınız veya en fazla alanı veya bant genişliğini kaplayan Android uygulamalarını veya iPhone uygulamalarını kaldırın . Bir şey olursa, bu yeni uygulamalar, fotoğraflar ve diğer veriler için yer açar.
 5. Android uygulama güncellemelerini veya iOS uygulamaları için güncellemeleri kontrol edin . Kullandığınız uygulamalar için güncel olduklarından emin olun. İşletim sistemi güncellemelerinde olduğu gibi, uygulama güncellemeleri genellikle performans sorunlarına neden olabilecek hata düzeltmeleri içerir.
 6. Android veya iPhone’unuzda depolama alanı boşaltın . Bulut depolamadan yararlanın ve Google Drive, Google Fotoğraflar, iCloud ve Apple Fotoğraflar gibi bir bulut hizmetini kullanarak Android veya iPhone’unuzu yedekleyin.
 7. Android veya iPhone’unuzdaki önbellek verilerini temizleyin. Zaman zaman, akıllı telefonunuzun işlerin daha hızlı hareket etmesini sağlamak için kaydettiği veriler işleri yavaşlatabilir. Bunu temizlemek, akıllı telefon sorunlarını anında çözebilir ve ayrıca yer açabilir.
 8. Android’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın veya iPhone’unuzu sıfırlayın . Başka hiçbir şey işe yaramazsa, fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin, ancak önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.
 9. Teknik desteğe başvurun. Android telefonlar için operatörünüze veya üreticinize başvurun; iPhone kullanıcıları bir Genius Bar randevusu ayarlayabilir . Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra akıllı telefonunuz hala yavaş çalışıyorsa, dışarıdan yardım alma zamanı gelmiştir.
 10. Yükseltmeyi düşünün. Başaramadıysanız, yeni bir modele geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Android kullanıcıları, yükseltme yapmanın mantıklı olduğu zaman kılavuzumuza başvurmalıdır . Apple kullanıcıları, i Phone yükseltme programına kaydolabilir veya yükseltme için uygun olup olmadıklarını kontrol edebilir.