Facebook, Instagram üzeriden biyometrik fotoğraflarımızı topluyor

Facebook, Instagram kullanıcılarının veya platformdaki fotoğraflarda rızaları olmadan görünen kişilerin biyometrik verilerini topladığı iddiasıyla dava açıldı.

Redwood City, California eyalet mahkemesinde Pazartesi günü yapılan şikayette Facebook, 100 milyondan fazla Instagram kullanıcısının biyometrik verilerini “toplamak, saklamak ve kar sağlamak” ile suçlanıyor. Daha spesifik olarak, bu biyometrik veriler yüz tanıma teknolojisi ile ilgilidir.

iPhone Yüz Okuma Sensörü

Dava, Instagram’ın daha sonra Facebook veritabanlarında saklanan “yüz şablonları” oluşturmak için yüz tanımayı kullanan bir yüz etiketleme aracı kullandığını iddia ediyor. Resimlerdeki kişilerin kendilerinin Instagram hesabı olmasa bile, Instagram’ın bir kullanıcının izni olmadan bu aracı otomatik olarak kullandığını eklemeye devam ediyor.

Davada, “Facebook, Instagram kullanıcılarının korunan biyometrilerini yakaladıktan sonra, Facebook uygulaması da dahil olmak üzere tüm ürünlerinde yüz tanıma yeteneklerini güçlendirmek için kullanıyor ve bu bilgileri çeşitli kuruluşlar arasında paylaşıyor.”

Bloomberg’e göre , uygulama bir Illinois gizlilik yasasını ihlal ediyor ve biyometrik verilerin yetkisiz olarak toplanmasını yasaklıyor. Bu yasaya göre Facebook, ihlal başına 1.000 ABD doları veya dikkatsizce veya kasıtlı hareket ettiği tespit edilirse 5.000 ABD doları para cezasına çarptırılabilir.

Facebook zaten benzer uygulamalar üzerinde tartışmalara sahne oldu. Reuters’ın bildirdiğine göre , şirket, Facebook’un amiral gemisi sosyal medya platformunda benzer biyometrik veri toplandığını iddia eden bir davayı çözmek için Temmuz ayında 650 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Bu, şirketin gizlilik ihlalleri iddiaları nedeniyle ilgi odağı olduğu ilk sefer değil. Nisan ayında, bir rapor belirtilen şirket iPhone kullanıcılarını izlemek için NSO Grubu tarafından oluşturulan satınalma spyware teşebbüs ettiğini.

Bazı kullanıcıların bu habere yaptıkları yorumlar:

Facebook ve mülkleriyle ilgili haberlerin tüm uygulama mağazalarında gizlilik ve ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklanmasını bekliyorum. Aslında endişelerin ne olduğu umrumda değil, yine de yasakla, ha ha!

Önce iOS 14 reklam izleme kısıtlamaları hakkında reklam verenlerle Facebook görüşmesi raporu ve sonra bu! Facebook haberleri için harika bir hafta oldu.

Facebook’taki insanlar harikulade selfieler göndermeye daha çok önem veriyor ve ne kadar harika bir hayatları olduğu konusunda övünüyorlar.

Facebook şimdilik hiçbir yere gitmiyor.