iPhone’unuzda Klavye Kısayollarını Kullanmak

Muhtemelen Mac’inizde veya PC’nizde her zaman klavye kısayolları kullanıyorsunuzdur, ancak bunları iPhone’unuzda kullanmayı nadiren düşünmeniz olasıdır . Sonuçta, iPhone’unuzun kendi fiziksel klavyesi bile yok.

Ancak gerçekte, iPhone’unuzda yazarken zaman kazanmanın birkaç yolu vardır . Yalnızca iPhone’un klavyesinde yerleşik bazı kullanışlı kısayollar olmakla kalmaz, aynı zamanda iOS, istediğiniz sayıda kendi özel kısayollarınızı eklemenizi kolaylaştırır.

İşte bilmeniz gerekenler.

iPhone klavye kısayolları

iPhone’da, size çok fazla zaman kazandıran ve rastgele dokunarak etkinlik sağlayan birkaç yerleşik klavye kısayolu vardır.

Alternatif karakterler

Bu tuşla ilişkili alternatif karakterleri görmek için iPhone klavyesindeki herhangi bir tuşa dokunun ve basılı tutun – bunlar, aksan işaretli karakteri ve diğer değişiklikleri içerir.

Tüm tuşların alternatif karakterleri yoktur, bu nedenle hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için klavyeyi keşfetmeye değer.

Web alanları

Posta uygulamasının üst kısmındaki “Kime” satırı gibi bir e-posta adresi alanına yazarken, klavyenin sağ alt kısmındaki noktaya (.) Dokunun ve basılı tutun. Tek bir dokunuşla .com veya .edu gibi bir alan adı seçebileceksiniz.

Hızlı bir alternatif anahtar seçimi

123″ seçeneğine dokunarak sayısal tuşlara veya “# + =” simgesine dokunarak simge klavyesine geçebileceğinizi muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu klavye, siz manuel olarak değiştirene kadar normalde ekranda kalacaktır.

Ancak yalnızca tek bir sayı veya simge girmeniz gerekiyorsa, klavye değiştirme tuşuna dokunup basılı tutun ve ihtiyacınız olan tuşa kaydırın. Bırakın ve o klavyeyi gerçekten değiştirmeden o anahtarı gireceksiniz.

Örneğin, ana klavyede harf yazdığınızı ve 4 sayısını girmeniz gerektiğini varsayalım. “123” e dokunup basılı tutun ve “4” e kaydırın. Bırakın ve klavyeleri değiştirmeden 4 eklemiş olacaksınız, böylece harfleri yazmaya devam edebilirsiniz.

Tam büyük harflere geçiş

Shift tuşuna iki kez dokunarak klavyeyi tümü büyük harf moduna getirin. Vurgulanacak ve şimdi yazdığınız tüm harfler büyük olacak. Tekrar Shift’e veya “123” düğmesine dokunarak kapatın.

 

Bir cümleyi nokta ile bitirmek

Varsayılan olarak, Boşluk çubuğuna çift dokunulduğunda otomatik olarak bir nokta ve ardından bir boşluk eklenir.

iPhone’da kendi klavye kısayollarınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Bir avuç yerleşik kısayol kullanışlıdır, ancak iOS klavyesindeki gerçek güç, kısayollarınızı oluşturmaktan gelir.

1. Ayarlar uygulamasını başlatın.

2. “Genel” e ve ardından “Klavye” ye dokunun.

3. “Metin Değiştirme” ye dokunun.

iphone klavye oluşturma

 

4. Sağ üst köşedeki “+” simgesine dokunun.

5. Oluşturmak istediğiniz metin ifadesini yazın ve ardından yazarken onu tetikleyecek metin kısayolunu girin. Örneğin, Cümle alanına e-posta adresinizi girebilir ve kısayolu baş harfleriniz yapabilirsiniz – bu şekilde, baş harflerinizi her yazdığınızda, e-posta adresiniz olacak şekilde otomatik olarak düzeltir. Ayrıca, herhangi bir özel veya genişletilmiş sembolleri (bir tuşa dokunup basılı tutarak elde ettiğiniz gibi) da kullanabileceğinizi unutmayın.

6. “Kaydet” e dokunun.

Artık kısayolu her girdiğinizde, girdiğiniz ifadeye otomatik olarak düzeltilecektir.

iPhone’da kendi klavye kısayollarınızı nasıl düzenleyebilirsiniz?

Bir kısayol oluşturduktan sonra onu değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, cümlede ince ayar yapmak isteyebilirsiniz veya kısayol metnini çok yaygın hale getirdiniz, bu nedenle kısayolu yanlışlıkla sık sık tetiklersiniz.

1. Ayarlar uygulamasını başlatın.

2. “Genel” e ve ardından “Klavye” ye dokunun.

3. “Metin Değiştirme” ye dokunun.

4. Düzenlemek istediğiniz kısayola dokunun.

5. Metin Değiştirme sayfasında, ifadeyi veya kısayolu değiştirebilir ve işiniz bittiğinde “Kaydet” e dokunabilirsiniz.