iPhone’unuzda Yeşil Bir Nokta Varsa, Kameranız Sizi Gözetliyor olabilir

Eylül 2020’de Apple, iOS 14’ü yayınladı. Bu güncelleme, yeni gizlilik özellikleri de dahil olmak üzere birkaç yeni yükseltmeyle birlikte geldi. Yeni özellik sayesinde, ekranınızın sağ üst kısmında yeşil bir nokta gördüğünüzde, kullandığınız uygulamalardan birisi kameranıza erişiyor demektir.

iPhone Yeşil Nokta

Eğer bir Mac kullanıcısıysanız, muhtemelen kamerayla birlikte açılan web kamerasının yanındaki yeşil ışığı biliyorsunuzdur. Yeni iOS 14 ile Apple bu özelliği telefonlarımıza da getirmiş.

iphone_yesil_nokta_problemiEkranınızın sağ üst kısmında yeşil bir nokta (ışık) gördüğünüzde, bu bir uygulamanın aktif olarak kameranızı kullandığı anlamına geliyor. Turuncu bir nokta görürseniz bu, bir uygulamanın mikrofonunuzu kullandığı anlamına gelir. Bu özelliğin amacı, kullanıcı gizliliğini korumaktır. Yeşil bir nokta görüyorsanız, ancak herhangi bir uygulamanın kameranıza erişmediğinden eminseniz, uygulamalardan biri sizi gözetlemek için kamerayı kullanıyor olabilir.

iPhone Yeşil Işık Özelliği Neler Getirdi?

Son zamanlarda iPhone yeşil noktasını harekete geçiren birkaç örnek oldu. İlk olarak, Temmuz ayında bazı iOS 14 beta modu kullanıcıları, Instagram’ın fotoğraf veya video çekmedikleri zamanlarda bile kameralarını açtığını fark etti.

Uygulamanın bir sözcüsü, bunun yalnızca bir hata olduğunu ve şirketin bunu düzelttiğini söyledi.

Eylül 2020’de New Jersey Instagram kullanıcısı Brittany Conditi, San Francisco’daki federal mahkemede Facebook aleyhine dava açtı. Instagram’ı, “kullanıcıları hakkında başka türlü erişemeyeceği kazançlı ve değerli verileri” toplamak için kasıtlı olarak kamerayı kullanmakla suçladı.

Instagram ve Facebook’un, kullanıcıları hakkında samimi kişisel veriler elde ederek değerli içgörüler ve pazar araştırması toplayabileceğini savundu.

iPhone Yeşil Nokta Gizliliğinizi Nasıl Korur?

iOS 14’teki bu yeni özellik, bir uygulama kameranızı kullanırken sizi uyarır. Ayrıca hangi uygulamanın sorumlu olduğunu görmenizi sağlar.

Kullanıcılar, kamera veya mikrofonlarına erişmesi için bir uygulamaya izin vermelidir. Genellikle, uygulamayı yüklediğinizde bunu yaparsınız. Ancak şimdiye kadar, kullanıcıların uygulamanın gerçekten bu izinleri kullanıp kullanmadığını veya ne zaman kullandığını bilmelerinin hiçbir yolu yoktu. Bu, uygulamaların kullanıcıya herhangi bir gösterge olmadan kamerayı veya mikrofonu kullanmasına izin verdi.

iPhone yeşil noktası bunu değiştirir. Yeşil ışık yandığında, kontrol merkezinizi açmak için telefonun köşesinden aşağı kaydırın. Kontrol merkezinde turuncu veya yeşil bir nokta ve hangi uygulamanın kamerayı veya mikrofonu kullandığını belirten bir mesaj gösterilir.

Kameranızı veya mikrofonunuzu rahat hissetmediğiniz bir şekilde kullanan bir uygulama bulursanız, izinlerini iptal edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, telefonunuzun ayarlar uygulamasına gitmek ve söz konusu uygulamayı bulmak için aşağı kaydırmak. Ardından, kamera veya mikrofona erişimini kapatmak için geçiş düğmesini kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınız veya konumunuz gibi telefonunuzun diğer bölümlerine erişim yeteneğini de kaldırabilirsiniz.

 

Privacy Preference Center