Apple’ın yeni Macbook bilgisayarları bildiğimiz PC’leri değiştirebilir

Salı günü Apple, tipik bir PC’dekinden daha çok, iPhone’dakine benzeyen anakart ve yongaları kullanan ilk bilgisayarlarını duyurdu. Bilgisayarlar, Amerika’da 699 dolarlık Mac Mini ve 1.299 dolarlık Macbook Pro. Tek başına bu teknoloji hayranları için heyacan verici, ancak aynı zamanda bir Mac satın alıp almamanıza bakılmaksızın nelerin geleceğinin de bir işareti. Apple, önümüzdeki birkaç yıl içinde bilgisayarlarının beynini değiştireceğiniz söyledi. Apple, yeni piyasaya sürülen makinelerden başlayarak, ağırlık olarak kendi yaptığı çiplerin arkasında duracak.

Çoğu kişi, Mac bilgisayarlarındaki küçük bir çipte değişiklik yapmayı umursamayabilir, ancak bu Apple ve teknoloji endüstrisi için de büyük değişiklikler anlamına geliyor. Apple, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına güç sağlamak için son 14 yıldır Intel yapımı yongalara güvendi. Apple, on yıldan fazla bir süredir araştırma ve geliştirmeye harcadı ve en az 1 milyar dolar, iPhone’larda ve iPad’lerde bulunanlara benzer bir yonga olan M1’i yaratmak için yarım düzineden fazla şirketi satın aldı . Şimdi Apple’ın M1 ile çalışan ilk bilgisayarları ön siparişe açıldı ve önümüzdeki hafta satışa sunulacak.

Yeni macbook 2021

Apple, M1’in daha güçlü ve enerji verimli olduğunu, potansiyel olarak daha küçük ve daha ince tasarımlara, daha uzun pil ömrüne ve yeni teknolojilere izin verdiğini söylüyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook Salı günü Apple’ın etkinliğinde “Bu büyüklükteki gelişmeler yalnızca cesur değişiklikler yapmaktan kaynaklanıyor” dedi . Apple’ın kendi yongalarının yeni teknolojiler ve bilgisayarlardan “olağanüstü pil ömrü” getireceğini de sözlerine ekledi. Cook, “İşte tam da bu yüzden Apple’da Mac Apple silikona geçiyoruz” dedi.

Apple için bu anın yapım aşamasında on yıldan fazla bir süre geçti. Kurucu ortak Steve Jobs 2011’de öldüğünden beri şirketi rahatsız eden soru şudur: Sırada ne var? İşler, Mac bilgisayar, iMac hepsi bir arada masaüstü, iPod, iPhone ve iPad’de başladı. Ölümünden bu yana Apple’ın en büyük yeni ürünü, muazzam bir işe dönüşen Apple Watch oldu . Geçen yıl büyük bir farkla tüm İsviçre saat endüstrisini geride bıraktı.

Apple, tüm cihazlarını aynı çipler ve ortak kod altında birleştirerek, masaüstü, dizüstü bilgisayarlarını , telefonlarını ve saatlerini gerçekten kapsayan bir deneyim sunabilecek . Şirket, uygulama geliştiricilerin tek bir uygulama oluşturup tüm cihazlara gönderebileceklerini, klavye ve fareye karşı parmak dokunuşları ve hareketleri ayarlayabileceklerini söyledi.

Değişiklikler, iPhone’lara güç veren iOS yazılımının daha fazla simge, ses ve genel görünümünü PC’lere getiren Apple’ın en yeni bilgisayar yazılımı MacOS 11 Big Sur ile şimdiden başlıyor . Big Sur, yeni yapılan Mac’ler için Perşembe günü ücretsiz olarak sunulacak .

Creative Strategies’te analist olan Carolina Milanesi , “Mevcut Mac ile – bu Mac’e karşı PC,” dedi . “Artık bir iPhone gibi davranıyorsa, onu iOS cihazlarımın bir uzantısı gibi yönetebilirim .”

Yeni Macbook’larda neler gelebilir

Apple, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının bu yeni makineyle çalışacak şekilde kodlanma şeklini değiştirmesi nedeniyle yeni çiplere geçişinin biraz sarsıntılı olabileceğini söylüyor. Bu arada Apple, web tarayıcıları da dahil olmak üzere hepimizin kullandığı yazılımların çoğunu vaat ediyor; her türden şirketten fotoğraf ve film editörleri; ve hatta Microsoft’un popüler Office programları paketi, ilk gün yeni makinelerde çalışacak.

Her şeyden çok değişmesi muhtemel olan şey, dizüstü bilgisayar ve masaüstü için olan yongadan başka bir bileşeni içerir. Apple’ın iPhone’ları ve iPad’lerinin çiplerini serin tutacak hayranları yok. Şimdiye kadar şirket, yeni Mac Mini ve MacBook Pro’nun hayranlarına sahip olmasına rağmen, MacBook Air dizüstü bilgisayarlarıyla aynı numarayı yaptı.

A14 İşlemci

Ancak bu değişiklikler ve çıkarılabilir dizüstü bilgisayar-iPad hibritleri hakkındaki peki ya spekülasyonlar bir yana, Apple izleyicileri tasarım değişikliği fikirleri bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor.

Diğer bir uzun vadeli oyun, hücresel hizmetin bu tür mobil çiplere entegrasyonu olabilir. Yerleşik hücresel radyolara sahip bilgisayarlar en iyi ihtimalle niş ürünlerdir, ancak bu tür işlemciler hücresel radyolarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. İnsanlar her zaman bağlı iPad’ler satın alır – bağlı bir MacBook Air büyük bir adım değildir.

Yakın zamanda ortaya çıkması muhtemel olmasa da, taşıyıcılar muhtemelen 5G’yi Apple’ın silikon tabanlı MacBook’larının gelecekteki nesline sokmak için istekli olacaklar.

Yeni ödeme şekli

Apple , kendi çiplerine geçerek ve Intel tarafından üretilenlerden uzaklaşarak , beklenen performans ve güç verimliliği artışından fazlasını elde edecek. Örneğin, yazılımını özel çipleriyle çalışacak şekilde daha yakından ayarlayabilecektir. Şirket ayrıca üretimi de yönetebilecek.

Technalysis Research’te analist olan Bob O’Donnell , “Kendi kaderinizi kontrol ettiğinizde ve kendi parçalarınızı kontrol ettiğinizde, paradan tasarruf edebilirsiniz” dedi .

O’Donnell, genel olarak çip fiyatlarının bir dizüstü bilgisayarın maliyetlerinin en az% 20’sini oluşturduğunu söyledi. Apple, bu tasarrufları daha düşük fiyatlara çevirirse, şirketin 999 dolardan başlayan dizüstü bilgisayarlarını artık ödeyemeyen veya karşılayamayan yeni insanları çekebilir.

Ayrıca, tüketicilerin ilgisini çekebilir ve şimdiye kadar yalnızca bilgisayarlarda cep telefonu çiplerini kullanarak oynamış olan diğer PC üreticilerinin rekabeti artırabilir ( IDC’ye göre 2019’da % 7’nin biraz altında pazar payı olmasına rağmen ).

Ancak analistler, Apple kredi kartının şirketin kılıfındaki gerçek as olabileceğini söylüyor. Mac’leri iki yıllık, faizsiz bir taksit planına koymak, insanları ayda yaklaşık 42 dolara bilgisayar satın alma fikrine kaptırabilir.

O’Donnell, “Mac’i daha büyük bir nüfusa dönüştürmek çok büyük olabilir” dedi.

Her şeye rağmen, Apple’ın hareketi, hem bize iPhone çiplerinin ne kadar güçlü olduğunu göstererek hem de potansiyel olarak endüstriyi ayak uydurmak için cihazlarını değiştirmeye teşvik ederek dalgalar yaratmaya mahkum.

On yıldan fazla bir süre önce Microsoft’un Windows yazılım bölümünü yöneten bir risk kapitalisti olan Steven Sinofsky , “Bu, uzun zamandır ‘bilgisayarlarda’ yapılan en büyük duyuru,” diye tweet attı. “Gerçek etki, işleri götürdüğü yöndür.”