iPhone Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son derece nadir olmakla birlikte, iPhone’lar kötü amaçlı yazılım ve virüslere enfekte olabilir. Ancak, bu durum yalnızca şüpheli bir bağlantıyı tıkladıysanız veya App Store dışında başka bir yerden uygulama indirdiyseniz gerçekleşir. iPhone’unuza virüs bulaşması durumunda cihazınızda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarların giderilmesi için Saints Computer’a ulaşabilir, iPhone Servis desteği alabilirsiniz. Güncel fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçiniz. Şimdi iPhone virüs temizleme işlemiyle ilgili tüm ayrıntıları aktaralım.

iPhone Virüs Temizleme Yöntemleri

apple kötü amaçlı yazılım

1. iPhone’u Yeniden Başlatın

Bir virüsten kurtulmanın en kolay yollarından biri, cihazınızı yeniden başlatmaktır. ”Kapatmak İçin Kaydırın” düğmesi görünene kadar güç düğmesini basılı tutarak iPhone’u yeniden başlatın. Sonrasında beyaz düğmeye dokunun ve sağa kaydırın. Cihazı tekrar açmak için bir Apple logosu görünene kadar güç düğmesini basılı tutmanız yeterlidir.

iphone virüs temizleme

2. Tarama Verilerinizi ve Geçmişi Temizleyin

Şüpheli bir bağlantıyı tıklayarak cihazınıza virüs bulaştırdığınızı düşünüyorsanız, tarayıcı verilerinizi temizlemeyi denemelisiniz. Virüs, telefonunuzda Safari uygulamanızın altında depolanan eski dosyalarda yaşıyor olabilir. Safari geçmişinizi temizlemek için sırasıyla Ayarlar, Safari, Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle seçeneklerine dokunun.

iphone virüs temizleme

3. Önceki Yedekleme Sürümüne Geri Yükleyin

iPhone virüs temizleme yöntemleri devam ediyor. Virüsten kurtulmanın yollarından biri de iPhone’u önceki bir yedekten geri yükleme işlemidir. Bilgisayarınızda depolanan bir yedeklemeden veya iCloud’a kaydedilmiş önceki bir sürümden geri yükleme yapabilirsiniz. Yedekleri bilgisayarınıza kaydettiyseniz, telefonunuzu iTunes üzerinden geri yükleyebilirsiniz. iCloud’da yedeklemeyi açmak için Ayarlar’a gidin. Sonrasında iCloud’u seçin. iCloud Yedekleme’nin açık olduğundan emin olun. Bu alan gri renkte ise virüs bulunmayan bir önceki sürümden geri yükleme yapamazsınız.

4. Tüm İçeriği ve Ayarları Sıfırlayın

iPhone virüs temizleme işlemi sırasında yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa ve hala sorun devam ediyorsa, iPhone’unuzdaki tüm içeriği silmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar’a gidin. Ardından Genel alanına tıklayın ve Sıfırla butonuna dokunun. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin.

iphone virüs temizleme

iPhone Virüs Temizleme Sonrası İOS’u Güvende Tutun

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler telefonunuza büyük zararlar verebilir. Bu nedenle Apple tamir işlemi gerekebilir. Virüs temizleme işlemi sonrasında, virüslerin cihazınıza serbestçe girmediğinden emin olmak için cihazınızı korumanız gerekir. iPhone’u virüslerden korumak amacıyla şu iki basit yöntemi uygulayabilirsiniz:

  • Yetkisiz uygulamaları indirebilmek için cihazınızı jailbreak yapmaya çalışmayın. Bu işlemi yapmanız, uygulamaların varsayılan güvenlik özelliklerini atlamasına, virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların cihazınıza doğrudan erişmesine izin verir.
  • Güncellemeleri, yayınlanır yayınlanmaz indirerek İOS’unuzu güncel tutun. Bunu Ayarlar’a gidip Genel’i ve ardından Yazılım Güncelle’yi seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Önleme, her zaman tedaviden daha iyidir. Ancak cihazınıza bir virüs bulaşmışsa, sisteminize herhangi bir zarar gelmeden önce onu hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekir. Apple güvenliği çok ciddiye alıyor. Bu yüzden App Store’daki her uygulama, herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım içermemesi için titiz testlerden geçer. İOS’ta bir güvenlik açığı bulunursa, Apple bir güncelleme gönderir. Bu yüzden güncellemeleri en kısa sürede yüklemelisiniz.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.