iPad Air’in yeni Touch ID Parmak İzi Sensörü

Yeni iPad Air bu ay satışa çıkacak ve tamamen yeni bir biyometrik okuyucuya sahip. İşte onu nasıl kullanacağınız ile alakalı derlediğimiz değerli bilgiler.

Eylül ayında Apple tamamen yeniden tasarlanmış bir iPad Air duyurdu . Yeni görünüm , düz kenarlı, ana ekran düğmesi ve USB-C bağlantı noktasıyla iPad Pro ile aynı genel tasarımı ödünç alıyor . Ancak, Apple’ın yüz tanıma teknolojisi Face ID’dir . Bunun yerine, tabletin kilidini açmak, satın alma işlemlerini onaylamak ve uygulamalarda oturum açmak için bir parmak izi kullanacaksınız.

Bir mobil cihazda ilk kez, Apple’ın yeni Touch ID sensörünün güç düğmesinin altında gizlendiğini görüyoruz. Veya Apple’ın dediği gibi, “üst düğme”. İPad Air’i dikey olarak tuttuğunuzda, düğmeyi sağ üst kenarda, köşeye yakın bir yerde bulacaksınız. Apple’ın Magic klavyesi gibi bir aksesuara bağlandığında , sol tarafta, üste yakın bir yerde olacaktır.

Touch ID’yi güç / kilit düğmesine entegre etmek, Apple’ın yeni iPhone’lara getirmesi gereken bir özelliktir , Face ID’nin halka açıkken ve bir yüz maskesi takarken tamamen işe yaramaz olduğunu düşünürsek .

Apple, bu tür parmak izi sensörünü kullanan ilk şirket değil. Microsoft’un Surface Duo ve birkaç Samsung Galaxy telefonunun tümü benzer bir biyometrik kuruluma sahiptir.

Yeni iPad Air henüz çıkmadı, ancak yeni Touch ID sensörünü nasıl kullanacağınıza dair şimdiden iyi bir fikrimiz var.

ipad air yeni touch id parmak izi sensörü mekanızması
iPad Air yeni touch id parmak izi sensörü mekanızması

iPad Air’inize Touch ID (Parmak izi sensörü) Nasıl Kurulur?

İlk kurulum sırasında, Apple’ın Secure Enclave (parmak izi verilerinizin cihazda güvenli bir şekilde saklandığı yer) öğretmek için parmağınızı sensöre birden çok kez yerleştirmeniz, kaldırmanız ve her okuma arasında hafifçe ayarlamanız istenecektir. Bu işlemi, her seferinde farklı bir parmak kullanarak beş defaya kadar tekrarlayabilir veya çeşitli açılardan daha fazla veri sağlamak için aynı parmağın birden çok okunuşunu kaydedebilirsiniz. 

Touch ID kurulumunu atladıysanız veya daha fazla parmak izi kaydetmek istiyorsanız, bunları istediğiniz zaman Ayarlar uygulamasını açıp Touch ID ve Parola’ya giderek ekleyebilirsiniz . Ardından PIN kodunuzu girin, Parmak İzi Ekle’ye dokunun ve talimatları izleyin. 

ipad air 2021 touch id

 

Touch ID ile kilit açma, uygulamalarda oturum açma ve ürün satın alma nasıl yapılır?

iPad Air’in üst düğmesi, önceki nesil iPad ve iPhone’larda ana düğmenin yaptığı gibi çalışacak.

Düğmeye basabilir ve aynı anda iPad’i uyandırabilir ve kilidini açabilirsiniz. Bir uygulamada oturum açmanız gerekiyorsa, parmağınızı düğmenin üzerine yerleştirmeniz yeterlidir (aslında düğmeye basmadan). İPad Air’in kilidini açmak, girişinizi onaylamak ve bir web sitesinde satın alma işleminizi doğrulamak için baskınızı analiz etmek yalnızca bir saniyeden kısa sürer.

Aynı yöntem, sadece farklı bir şekilde.iPad Air’in Ekim ayından sonra ne zaman piyasaya çıkacağını bilmiyoruz. Tahmin etmemiz gerekirse, Apple’ın iPhone duyurusu ile hemen hemen aynı zamanda olurdu . En iyi tahminimiz, Apple’ın 13 veya 14 Ekim’deki iPhone etkinliğini belirledi.

 

Privacy Preference Center