Instagram’daki maskeli fotoğraflarınız yüz tanıma programı için toplanıyor

Maskeli fotoğraflarınız bir sonraki yüz tanıma aracı için toplanıyor olabilir. Araştırmacılar, yüz tanıma algoritmalarını iyileştirmek için maske takan insanların fotoğrafları için interneti tarıyorlar.

COVID-19 salgını ardından maskeli fotoğraflarda dünya çapında artış oldu. Maskeyle çekindiğiniz fotoğraflarınız sadece arkadaşlarınız ve aileniz tarafından görünmekle kalmıyor, aynı zamanda yüz tanıma algoritmalarını iyileştirmek amaçlı fotoğraflarınızı kullanmak isteyen araştırmacılar tarafından toplanıyor. Uluslararası bir haber firması tarafından herkese açık veri kümelerinde kullanılması için binlerce yüz maskeli selfie buldu ve fotoğraflar doğrudan Instagram‘dan çekildiğini belirtti.

Maskeli fotoğraflarımız nasıl toplanıyor?

Maskeler, yüz tanımanın insanları tanımlamak ve tespit etmek için algoritmaların maske ile daha farklı olasılıklar ve veriler ortaya çıkacağını bilen araştırmacıların hedefi yüz tanıma sisteminin daha performanslı çalışabilmesi. Bir milyon dolarlık endüstrinin geleceğini etkileyecek bu sistem için ilerleyecek çok yolları var.

Bunu yapmak için, algoritmalarını iyileştirmek için daha fazla maskeli fotoğraflara ihtiyaçları var.

Nisan ayında, araştırmacılar Instagram’da toplanan 1.200’den fazla maskeli fotoğrafı kullanarak Github’a COVID-19 Maske Görüntüsü Veri Kümesi’ni yayınladılar. Bir ay önce Çin’den araştırmacılar çevrimiçi topladıkları 5.000’den fazla maskeli fotoğraf içeren bir veritabanı derlediler.

Peki neden?

Şirketin veritabanı Wafaa Arbash, Nisan veritabanının arkasındaki içerik oluşturucular, görüntülerin taranmasına yardımcı olmak ve bunları maskelere açık veya kapalı olarak etiketlemek için yapay zeka çözümlerini kullandılar.

Arbash, “Ücretsiz araçlar sunan ve yardımcı olan tüm şirketlerden ilham aldık” dedi ve şunu ekledi “Bu maskeli fotoğraflara sahibiz evet, bunlar herkese açık paylaşılmış fotoğraflar, özel değiller. Araştırmalarımız için fotoğrafları kullanacağız.”

Yüz tanıma şirketleri, uzun zamandır rıza almadan kullanıcıların fotoğraflarını algoritmalarını iyileştirmek için kullanıyor. Sivil özgürlük aktivistleri, yüz tanıma teknolojisinin gizlilik ve özgürlüğü tehdit ettiğini ve ayrıca gözetleme araçlarının kötüye kullanılmasını önleyen neredeyse hiçbir yasa bulunmadığını iddia ediyor.

Tartışmalı bir yüz tanıma şirketi olan Clearview AI, veritabanında kullanmak için sosyal medyadan elde edilen 3 milyardan fazla resim çizme hakkında sahip olduğunu iddia etti.

Covid-19 Maske

Dünya çapında birçok ülkede maske zorunluluğu var, ülkemizde de bugün İzmir’de maske zorunluluğu gelmiştir. Maskeler yüz tanımanın iyileştirilmesi için ciddi bir engel, çünkü bu tür kıyafetler ya da aksesuarlar kişilerin yüzünün tanınmasına engel olmaktadır.

Bazı yüz tanıma sağlayıcıları, kendi çalışanlarınıdan yüz maskeli selfie’ler göndermelerini ve mevcut maskesiz fotoğraflarına dijital olarak maske eklemelerini istemiştir.

Ancak bir şirketin selfie çekmesini isteyebileceği çok fazla çalışan var ve düzenlenen maskeli fotoğrafları, eğitim algoritmaları için maskesiz fotoğraflar kadar etkili olmayabilir. Yüz tanıma şirketleri de çeşitli fotoğraflara ihtiyaç duyarlar, böylece algoritmalar kadınları, siyahi ve beyaz insanları, farklı yaştaki insanları ve çeşitli maske türlerini daha iyi tanıyabilir.

Arbash, veritabanına dahil olan insanlardan yüz tanıma selfilerini yüz tanımalarını geliştirmek için kullanma izni istemediklerini ve kullanıcıların istememesi takdirde sayfalarını özel hale getirebileceklerini söyledi. Durum böyle olsa da veritabanına dahil olduklarının farkında olmayan yüzlerce insan var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Her Akıllı Telefonda Bulunması Gereken Mobil Uygulamalar

Arbash, “Bu durumdan hiç para kazanmıyoruz, ticari değil” dedi ve ekledi “Amaç ve niyet, bu sorunu çözmek ve kamu güvenliğine yardımcı olmaktır”

Instagram‘dan resimlere olan bağlantıların süresi doldu, ancak veri kümesinin sayfası insanların fotoğrafları nasıl elde edeceğini bilip bilmediğini soran genel bir çağrı yaptı. Arbash, yeterince ilgi varsa, şirketin daha fazla yüz maskesi görüntüsü elde etmek için çalışmalara devam edeceğini söyledi.

Facebook, yaptığı açıklamada, “Üçüncü tarafların onayları olmadan kullanıcılarımız tarafından gönderilen fotoğrafların toplanmasına veya kullanılmasına izin vermiyoruz.” dedi.

Veri setine eşlik eden 23 Mart’ta yayınlanan bir araştırma makalesi, görüntülerin internet kaynaklarından toplanan halka açık figürler olduğunu söylüyor. Araştırmacılar tarafından bu yorum için henüz bir açıklama gelmedi.

Yüz tanıma algoritmaları için insanların fotoğraflarını sosyal medyadan toplama durumu yeni değil, ancak COVID-19 nedeniyle maskelerini odaklanılmış durumda. Geliştiriciler, bir kamu güvenliği endişesi yaşadıklarını ve kamu yararına olarak maske algılama teknolojisini yaratma konusunda aciliyet olduğu konusunda hemfikirler, ancak görüntüler onay alınmadan toplandığı için etik sorunlar ortaya çıkıyor.

Anayasa Projesi üst düzey danışmanı Jake Laperruque, “İnsanlar, fotoğraflarını Çin gibi otokratik bir ülkede kolluk kuvvetleri veya devlet gözetimiyle paylaşılabilecek bir veritabanı geliştirmek için kullanılabileceği fikrinden hoşlanmayabilir.” dedi.