Facebook’un yeni mobil oyun hizmeti iPhone’da olmayacak

Facebook, Sony, Microsoft, Google, Amazon ve Nvidia’nın beğenilerini alarak oyun akışı dünyasına katılıyor. Artık hepsi, Netflix‘in film akışına benzer bir teknoloji kullanarak, insanlara konsol ve PC oyunlarına yakın kalitede internet üzerinden oyun oynama olanakları sunuyor. Çoğu şirket Take-Two‘nun aksiyon oyunu Grand Theft Auto V veya Ubisoft‘un yaklaşmakta olan Assasin’s Creed Valhalla tarihi kurgu oyunu gibi üst düzey oyunlara odaklanırken, Facebook bunun yerine mobil oyunlara odaklanacağını söylüyor.

Facebook Gaming projesinin bir parçası olan Facebook’un yeni hizmeti, insanlara bir uygulama indirmeye veya yükeleme gerek kalmadan Gameloft’ın Asphalt 9: Legends yarış oyunu gibi akıllı telefon oyunlarına erişim sunacak. Bunla birlikte Facebook, insanların bu oyunları Facebook Gaming web sitesi aracılığıyla bir bilgisayarda veya Google’ın Android yazılımı tarafından desteklenen cihazlarda Facebook uygulaması aracılığıyla oynayabileceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Haftanın Ücretsiz Oyunları: Monument Valley 2 ve Diğerleri

Facebook, teknolojisini bilgisayarlara ve Android destekli telefonlara sunacak olsa da, şirket Apple’ın kısıtlamalarının, diğer şeylerin yanı sıra, bulut oyun sağlayıcılarının her oyunu inceleme ekibine göndermesi gerektiğini söyledi, bu da hizmetin şimdilik iPhone’larla çalışmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Facebook’un hamlesi, sosyal ağ devinin, dünya çapında en büyük ve en hızlı büyüyen eğlence endüstrilerinden biri olan oyun arayan insan sayısını artırmaya yönelik son çabasını işaret ediyor. Bu başarının nedenlerinden biri, internete bağlı oyunların patlaması ve Fortnite gibi oyunların yüz milyonlarca oyuncuyu son kez ayakta kalan bir battle royale’de birbirlerine karşı rekabet etmelerine izin vermesidir .

Oyunlar sadece oynamakla ilgili değil. İnsanlar aynı zamanda birbirlerini izliyor ve YouTube’da ve Amazon’un Twitch ve Facebook’un kendi yayın hizmeti gibi canlı yayın hizmetlerinde rekabet ediyor. Ve bunu yapmadıklarında, insanlar arkadaşları ile dijital olarak buluşmak ve onları yeni bir tür sosyal ağa dönüştürmek için oyunları da kullanıyorlar.

Dünya çapında 42 milyondan fazla insanı enfekte eden ve 1,1 milyondan fazla insanı öldüren koronavirüs salgını, hükümet emriyle bir dizi kilitlenmeye yol açtı. Oyun yapımcıları ve internet servis sağlayıcıları, insanların giderek daha fazla bir çıkış noktası olarak video oyunlarına yöneldiğini ve kullanımı önemli ölçüde artırdığını söylüyor.

İşte Facebook burada devreye giriyor. Halihazırda dünya çapında en popüler internet hedeflerinden biri ve oyun dünyasındaki etkisini giderek daha fazla artırmaya çalışıyor. Son zamanlarda, şimdi Facebook Gaming olarak adlandırılan oyun akışını ve oyun oynama hizmetini elden geçirdi .

Rubin gönderisinde, “Kulağa çılgınca gelse de, Facebook’un 2010’daki sosyal oyunlarının değerleri 2020’deki bulut oyunlarının vaadiyle neredeyse aynı: herhangi bir tarayıcıdan oyunlara anında erişim ve nerede olursa olsun arkadaşlarınızla oynanabilir,” dedi.

Facebook’un bulut oyun hizmeti, Gameloft’un Asphalt yarış oyunu dahil dört oyuna erişimle beta olarak başlayacak. Kullanımı da ücretsiz olacak.

Facebook oyunları iPhone’larda çalışmayacak

Facebook’un bulut oyunlarına geçmesi haber değeri taşıyor olsa da, iPhone’lada ve iPad’lerde Facebook oyunlarının çalışmaması Facebook için büyük bir dezavantaj olacağa benziyor.

Apple, App Store’unu yönetme şekli nedeniyle diğer teknoloji ve oyun devleri tarafından giderek daha fazla eleştiriliyor. Apple, kullanıcıların yalnızca uygulama mağazası aracılığıyla iPhone ve iPad uygulamalarını indirmelerine izin verir. Karşılığında şirket, geliştiricilerin bir yönergeler listesine uymalarını ve her programı kapsamlı bir şekilde kullanıma sunulmadan önce incelemeye göndermelerini zorunlu kılarak güvence ve güvenlik vaat ediyor. Uygulama içi ödemeler Apple aracılığıyla işlenmelidir.

Microsoft, Google, Fortnite üreticisi Epic ve şimdi Facebook, bu kuralların çok zahmetli olduğunu ve Apple’ın diğer şirketin ürünleri ve finansmanı üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmasına izin verdiğini söylüyor.

Microsoft, Ağustos ayında Apple’ı uygulama mağazası kuralları yüzünden eleştirdiği zaman , “Apple, tüketicileri bulut oyunlarından ve Xbox Game Pass gibi oyun abonelik hizmetlerinden mahrum eden tek genel amaçlı platform olarak tek başına duruyor” dedi.

Apple, Epic’in kendisini tekel olmakla suçladığı bir dava da dahil olmak üzere kendisini savunmaya devam etti.

Ayrıca bakınız:  Facebook, Instagram üzeriden biyometrik fotoğraflarımızı topluyor

Apple, geçen yıl yayınladığı bir uygulama mağazası açıklayıcı sayfasında , “App Store’u iki hedefi göz önünde bulundurarak oluşturduk: müşterilerin uygulamaları keşfetmesi ve indirmesi için güvenli ve güvenilir bir yer olması ve tüm geliştiriciler için harika bir iş fırsatı olması.” . “Gizlilik, güvenlik ve içerik açısından uygulamaların yüksek bir standartta tutulmasını sağlama sorumluluğunu üstleniyoruz çünkü hiçbir şey kullanıcılarımızın güvenini sürdürmekten daha önemli değil.”

Facebook, iPhone kullanıcılarının bu özelliği, bir mobil oyunun demosunu sunmayı amaçlayan bir reklamın parçası olduğunda kullanacağını söyledi.

Facebook oyunları hakkında söylenenler

On yıl önce Facebook, yeni bir “sosyal” oyun türünün merkezindeydi. Zynga’nın FarmVille gibi başlıklar, kısmen oynamaya başlamakta özgür oldukları ve Facebook’ta yerleşik oldukları için kültürel fenomen haline geldi. Oyunda bir şey yapmanız gerekirse, sizi Facebook’ta uyarırdı. Ayrıca Facebook arkadaşlarınızı sizinle oynamaya davet edebilirsiniz.

Akıllı telefonlar daha güçlü hale geldikçe, birçok oyun Apple’ın App Store ve Google Play’e taşındı. Bu, Facebook oyunlarının popüler olmadığı anlamına gelmez; şirket, hizmeti aracılığıyla her ay 380 milyon kişinin oyun oynadığını söyledi.

Günümüzde mobil oyunlar akıllı telefonunuzda çok yer kaplayabilir. Fortnite, yaklaşık 3 gigabayt boyutuna ulaşabilir, yoğun bir şekilde birisi hareket halindeyken oynamak için oyunu indirmek isteyip istemediğini sorar. 5G kablosuz teknolojisi ve geliştiricilerin akıllı indirme hilelerinin yardımcı olması bekleniyor, ancak Facebook en yeni oyun özelliğinin de yardımcı olacağını söylüyor.

Facebook, bunları bir telefona indirme ve yükleme ihtiyacını ortadan kaldırarak mobil oyunları oynamayı etkili bir şekilde kolaylaştırarak, oyun için ana hedef olarak manşetini geri alabilir.

Facebook, bulutta oyun oynama çabaları için daha büyük umutları olduğunu, ancak yöneticilerinin oyun akışı teknolojisinin henüz grafiksel olarak yoğun konsol ve PC oyunları için genel olarak hazır olmadığına inandıkları için şimdilik kısmen mobil oyunlara odaklanmak istediğini belirtti.

Rubin, “Kitleler için bulut oyun akışının hâlâ gidecek bir yolu var,” diye yazıyor Rubin, “ve gelecekte olacağı yerde fazla satış yapmaya çalışmaktansa teknolojinin hem avantajlarını hem de gerçekliğini kucaklamak önemlidir.”

 

 

Privacy Preference Center