Bir uygulama indirmeden önce bakmanız gerekenler

Bir uygulamayı indirmeden önce, hizmet şartlarını “kabul et” butonuna tıklamadan önce hizmet şartlarını okuyor musunuz? Eğer okumuyorsanız yalnız değilsiniz. Araştırmalar, çok az kişinin bir uygulamanın veya web sitesinin kendilerinden kabul etmelerini istediği şeyi okumaya gerçekten zaman ayırdığını göstermiştir.

Gartner’da kıdemli araştırma direktörü ve bilgi gizliliği görevlisi olan Nader Henein, “Hizmet şartlarını veya gizlilik politikasını okuma seçeneği kolay değil. Erişilebilir değil,” dedi. “Avukatlara politikayı yazdıysanız, hukuk diploması olmayan ve ona adamak için yarım saat zamanı olan birinin tam olarak ne istediğini deşifre edememe ihtimali yüksektir.”

Ama endişelenme – yardım etmek için buradayız. Bir uygulamayı indirmek veya bir hizmeti kullanmak için bir gizlilik politikasında “kabul et” e tıklamadan önce dikkat etmeniz gereken üç kırmızı bayrak aşağıda verilmiştir.

Karmaşıklık

Henein, gizlilik politikası ve hizmet şartları belgelerine ilişkin hukuki ihtilaflarda, çoğu dava bunu dava açmaz çünkü birisinin ince baskıyı gerçekten okuyacağına dair bir beklenti yoktur. Okuyucunun, politikayı okumuş olsa bile anlamak için gerekli eğitime sahip olacağına dair bir beklentinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Henein, bir kişinin kabul ettiği şeyi (verilerini üçüncü taraflarla paylaşmak gibi) tam olarak gizleyen karmaşık politikalara sahip uygulamaların şirket açısından samimiyetsiz olduğunu ve bundan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Henein, “Dil karmaşıksa ve ilk paragrafı okursanız ve ortalama bir insana mantıklı gelmiyorsa, bu bana şirketin insanları denklemde gerçekten dikkate almadığını söyler” dedi. “Dikkatli olmalısın.”

iPhone gizlilik kontrolü

Örtülü Anlaşma

Örtülü bir anlaşma veya örtük izin isteyen politikalar kırmızı bayrak kaldırmalıdır. Bu, gerçekte onayınızı “vermediğiniz”, ancak onayınızın belirli bir eylem veya durum tarafından ima edildiği anlamına gelir. Henein, bunun “bu web sayfasına göz atarak A, B ve C’yi kabul edersiniz” yazan bir hizmet şartları sözleşmesine benzeyeceğini söylüyor. Bu tür bir dil uygulanamaz ve uygulanamaz, dedi.

Veri Toplama ve Para Kazanma

Northeastern Üniversitesi’nde Khoury Bilgisayar Bilimleri Koleji’nde profesör olan Engin Kirda’ya göre, veri toplama hakkında bir politika anlaşmasının söylediği şey, indirmeye başlamadan önce dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör. Kirda, bununla el ele gittiğinde uygulamanın nasıl para kazandığını söyledi – özellikle de indirmesi ücretsizse.

Bir uygulamadan reklamlarla para kazanmak, daha iyi bir hizmet sunduğu anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda verilerinizi satarak kazanç sağladığı anlamına da gelebilir. Ancak, uygulamanın yararlı olmasına yardımcı olacak bazı gerekli bilgileri toplamakla üçüncü taraf reklam verenlere satılan veya çalınabilecek birçok bilgiyi toplamak arasında bir fark vardır.

iphone gizlilik güvenlikDiğer Uygulama Uyarı İşaretleri

Kirda, bir politika anlaşmasında ne olduğunu bilmek önemli olsa da, belgeyi okumadan görebileceğiniz başka kırmızı bayraklar da var, dedi. Bir diğer önemli kırmızı bayrak, bir uygulamanın istediği izinlerdir. Örneğin, bir hesap makinesi uygulamasının mikrofonunuza veya konumunuza erişmesi gerekmez. Ayrıca, herhangi bir izni reddettikten sonra uygulamayı kullanıp kullanamayacağınıza da dikkat edin, diye ekledi. Gereksiz izinler istemek, örneğin, arama günlüklerinize erişimi olan veya Wi-Fi bağlantılarınızdan veri toplayan bir uygulama gibi hain faaliyetlere işaret edebilir.