Şu anda deneyebileceğiniz en iyi MacOS Bir Sur Özellikleri

Bir genel beta sürümü ait Apple’ın son Mac işletim sistemi, MacOS Big Sur (olarak da bilinir MacOS 11 ), şimdi hazır ve çalışır, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için yapacak yeni ve yeniden tasarlanmış özelliklerle doludur. Apple , Haziran ayında düzenlenen yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda Big Sur’un, Apple’ın yaklaşmakta olan Arm tabanlı Mac’lerinin yanı sıra eski Intel tabanlı makinelerinde çalışan ilk işletim sistemi sürümü olacağını duyurdu .

MacOS Big Sur, Haziran ayından bu yana geliştirici beta olarak indirilebilir ve genel beta Perşembe günü yayınlandı. İşte MacOS Big Sur kamu beta karşıdan yükleme ve hangi Mac’ler bunu yayınlanabilir . Veya daha da iyisi, sonbaharda genel olarak serbest bırakılıncaya kadar bekleyin. Ne kadar uzun süre beklerseniz, yeni sistem muhtemelen o kadar az hatalı olacaktır.

İşte geçiş yaptığınızda kontrol etmek isteyeceğiniz beş yeni MacOS Big Sur özelliği ve daha sonra genel beta veya ana sürümü indirdikten sonra bunları nasıl kullanacağınız.

Yeni Big Sur Safari

 

Yenilikler: MacOS Big Sur’daki belki de en büyük yükseltme Apple’ın Safari web tarayıcısında geliyor. Apple, bunun Safari’nin 2003 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yapılan en büyük güncelleme olduğunu söyledi. Yenilenen tarayıcı, en sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini daha hızlı yükleyecek ve daha iyi sekme yönetimi yeteneklerine sahip olacak. Ayrıca , web sitelerinin verilerinizi nasıl takip ettiğini görmenize ve bir güvenlik ihlalinde şifrelerinizden herhangi birinin ihlal edilip edilmediğini izlemenize olanak tanıyan bir gizlilik raporu düğmesi de dahil olmak üzere iyileştirilmiş gizlilik özellikleri bulacaksınız.

Safari uzantıları için yeni bir App Store kategorisi, her zaman yerine her uzantının hangi siteleri ve zamanları kullanılacağını özelleştirmenize olanak tanır. Ve özelleştirilebilir bir Safari başlangıç ​​sayfası, seçilmiş bir grup duvar kağıdı arasından seçim yapmanıza veya kendi fotoğraflarınızdan birini kullanmanıza izin verir. Yerleşik bir özellik ile yedi farklı dilden dilleri çevirin ve sekmelerinizi daha etkili bir şekilde yönetin.

Nasıl kullanacaksınız: Safari tarayıcısını daha önce yaptığınız gibi açın. Bundan sonra nereye gideceğiniz, ne yapmak istediğinize bağlıdır: Başka bir dildeki bir web sitesine giderseniz, onu çevirmek için bir düğmeye basabilirsiniz. Açık birkaç sekmeniz varsa, istediğinizi daha hızlı bulmak için varsayılan olarak web sitesi faviconlarını görürsünüz. Ayrıca, bir sekmedeki içeriği üzerine gelip tıklayarak ve bir sekmenin sağındaki tüm sekmeleri silmek için tıklayarak önizleyebilirsiniz. Göz atmakta olduğunuz sitede hangi verilerin toplandığını görmek için gizlilik raporu düğmesine dokunun.

Yeni Big Sur Mesajlar

Big Sur Mesajlar

Yenilikler: Yeni Mesaj app MacOS Big Sur ile (yeni bir özellik benzer pim konuşmaları yollarını içeren iOS 14 ), daha iyi wrangle grup mesajları, yeniden tasarlanmış arama fonksiyonu ve Memoji tasarımı ve mesaj efektleri kullanarak yeni seçeneklere seçenekler.

Nasıl kullanacaksınız: Daha hızlı erişim için önemli konuşmaları uygulamanın üstüne sabitleyin. Bu büyük sohbetleri kontrol altında tutmak için bir gruptaki bir kişiye doğrudan mesaj gönderin ve bir grup içindeki mesajları işleyin. Doğrudan görüşmede etiketlemek için gruba birinin adını yazın. Yalnızca adınız geçtiğinde gruptaki yeni mesajlardan haberdar olmayı seçebilirsiniz. Arama sonuçlarınızı bağlantılara, fotoğraflara veya eşleşen terimlere göre düzenleyin. Balonlar ve konfeti gibi mesaj efektleri ekleyin ve Mac’te Memoji’nizi oluşturup özelleştirin .

Big Sur Haritalar

Big Sur Haritalar

 

Yenilikler: Big Sur’daki yeni Haritalar uygulaması, yeni yerleri keşfetmenize ve bulduklarınızı paylaşmanıza, büyük havalimanları ve alışveriş merkezlerinin ayrıntılı iç mekan haritalarını görmenize, bir varış noktasının 360 derecelik görünümünü görmenize ve EV yönlendirmesini kullanmanıza yardımcı olacak daha fazla seçenek içerir. .

Nasıl kullanacaksınız: Güvenilir kaynaklardan Rehberlerle bir bölgeyi keşfedin veya kendi alanınızı yaratın, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabileceğiniz en sevdiğiniz restoranları, parkları ve tatil yerlerini işaretleyin. Etrafa Bak adlı bir özellikle bir hedefin 360 derecelik görünümünü elde edin. Büyük havalimanlarının ve alışveriş merkezlerinin ayrıntılı iç mekan haritalarını görün. Elektrikli bir arabanız veya scooterınız varsa, rotanızdaki şarj istasyonları, hava durumu, yükseklik ve elektrikli aracınızın mevcut şarj seviyesi gibi faktörleri hesaba katacak EV yönlendirmesini kullanın .

Big Sur Widget’lar

Big Sur Widget

 

Yenilikler: Big Sur, iOS 14 ve iPadOS 14, MacOS’da widget’ları ana ekranınıza getiriyor. Widget’lar, hava durumu veya günlük adım sayınız gibi canlı uygulama bilgilerini görüntüleyen büyük, dinamik simgelerdir.

Nasıl kullanacaksınız: Hava durumu, takvim veya fitness izleme uygulamalarını açmak yerine, ana ekranınızda canlı bir beslemede görüntülenen temel bilgilerinin genel bir görünümünü görmek için widget’ları kullanın. Günün farklı saatlerinde farklı widget’ları görüntüleyin, böylece örneğin sabah hava durumunu ve öğleden sonra haberleri görebilirsiniz. Küçük, orta veya büyük boyutlarda widget oluşturun.

iPhone ve iPad Uygulamaları

iphone ipad uygulamaları

Yenilikler:  Big Sur’da, bilgisayarınız yerel iPhone ve iPad uygulamaları çalıştırmak mümkün olacak.

Nasıl kullanacaksınız: Yeni uygulamaları yüklemek için Mac App Store’a gidin. Birçok iOS uygulaması, MacOS uygulamalarıyla birlikte çalışabilir. İOS’ta zaten bir uygulama satın aldıysanız, onu MacOS için tekrar satın almanıza gerek kalmayacak – onu oradan da indireceksiniz.

 

Privacy Preference Center