WhatsApp’da Bilmeniz Gereken 12 Gizli Özellik

WhatsApp günümüz kullanıcılarının tamamının ihtiyacı olan bir uygulama. WhatsApp’da bazı özellikler var ki çoğu kişinin bilmediğine eminim. Örneğin, mesajlarınızı bir hafta sonra otomatik olarak silecek yeni bir ayar mevcut. Bu Snapchat benzeri özellik için kullanıcıların yorumları pek de iyi değil.

Bilgisayarında WhatsApp kullanmaya ne dersiniz? Bu mümkün. Kurulumu ve kullanımını aşağıda bulabilirsiniz.

whatsapp metin yazı tipleri

Mesajlarınıza biraz canlılık katmak için metin nasıl biçimlendirilir

WhatsApp açıkken yazdığınız metini kalın, italik veya üst çizgi eklemenize izin verir. Bunu yapmak için, biçimlendirmek istediğiniz metnin önüne ve arkasında birkaç özel karakter eklemeniz gerekir.

Kalın metin için (* bold *) yazın, alt çizgiyle (_italics_) yazarsanız metin italik hale gelir.

Mesajlarınızın bir süre sonra kaybolmasını nasıl sağlarsınız

WhatsApp şu anda belirli konuşmalar için kaybolan mesajları açmanıza izin veren yeni bir özellik sunuyor. Etkinleştirildiğinde, tüm mesajlarınız yedi gün sonra sohbetten kaybolur.

Ekranınızın üst kısmındaki kişiye veya sohbetin adına dokunarak Kaybolan Mesajları açın. Seçenekler listesinden Kaybolan Mesajlar öğesini seçin ve ardından Açık öğesine dokunun .

Gönderdiğiniz veya aldığınız tüm görüntülerin otomatik olarak sizin veya alıcının telefonuna kaydedildiğini, bu nedenle fotoğraflı mesaj kaybolurken, gerçek görüntünün yine de kaydedilebileceğini unutmayın.

Daha sonra kolayca bulabilmek için iletiye nasıl yıldız eklenir

Bir mesaja yıldız eklemek, bir arkadaşınızın size gönderdiği anlamlı bir mesaja, telefon numarasına, adrese veya makale bağlantısına geri dönmenin kolay bir yolunu oluşturur. Mesaja uzun basın, ardından Yıldız simgesine dokunun. İletinin yanına küçük bir yıldız simgesi yerleştirilir, böylece sohbetinizde gezinirken onu kolayca tanımlayabilirsiniz.

Yıldızlı mesajlarınızı bir iPhone’da ( Apple’da 599 $ ) , Ayarlar sekmesine gidip Yıldızlı Mesajlar’ı seçerek de görüntüleyebilirsiniz. Android kullanıcılarının Menü düğmesine, ardından Yıldızlı Mesajlara dokunması gerekir.

En çok kiminle konuştuğunuzu nasıl öğrenirsiniz

En iyi arkadaşınızın WhatsApp’ta kim olduğunu merak mı ediyorsunuz? Öğrenmesi çok kolay.

iPhone veya Android telefonunuzdan Ayarlar > Depolama ve Veriler > Depolamayı Yönet‘e gidin. Telefonunuzdaki en çok depolama alanını kimin kullandığına göre bir kişi listesi doldurulacaktır. Değiştirilen mesaj sayısı, resimler ve GIF’ler gibi daha ayrıntılı istatistikleri görüntülemek için her bir kişiye dokunun.

WhatsApp’ın yeni görünümlü depolama bölümü, telefonunuzda yer kaplayan büyük dosyalardan kurtulmanızı kolaylaştırmanın yanı sıra, size en çok kiminle sohbet ettiğinizi görmenin bir yolunu sunuyor.

Mesaj ayrıntılarını nasıl görüntüleyebilirsiniz

Bir mesajın ne zaman teslim edildiğini veya okunduğunu hiç merak ettiniz mi? iPhone’unuzda bu istatistikleri görüntülemek için gönderdiğiniz bir mesajda sola kaydırın. Android kullanıcıları bir mesaja uzun süre basabilir, ardından menü düğmesine ve ardından Bilgi’ye dokunabilirler.

Bir konuşmayı nasıl sessize alırsınız

Bir filme veya toplantıya giderken, sohbetli bir grup konuşmasını veya meşgul olduğunuzun farkında olmayan bir arkadaşınızı susturmak için WhatsApp’ın sessiz özelliğini kullanın.

Android kullanıcıları bir sohbete uzun süre basabilir, ardından ekranın üst kısmındaki üstü çizili hoparlör simgesine dokunabilir. iPhone kullanıcıları bir görüşme boyunca sola kaydırabilir, ardından üç nokta düğmesine ve ardından Sessiz seçeneğine dokunabilirler.

8 saat, bir hafta veya her zaman sessize almayı seçebilirsiniz.

Son görülme durumunuzu nasıl gizleyebilirsiniz

Bazen, insanların en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu görebileceğini bilmek çok fazla baskı oluşturur ve bekleyen mesajlara cevap vermeniz gerektiğini hissetmenize neden olur.

Arkadaşlarınızın veya rastgele kişilerin “Son Görülme” zamanınızı bilmesini istemiyor musunuz? Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son Görülme kısmından açık şekilde seçebilirsiniz.

Ardından Herkes, Kişilerim veya Hiç kimse arasından seçim yapın.

Okundu bilgisi nasıl devre dışı bırakılır

Bir adım daha ileri giderek, okundu bilgilerini WhatsApp’ta devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, diğer kullanıcıların bir mesajı okuduğunuzu bilmesini engeller.

Açık Ayarlar > Hesap > Gizlilik ve kutunun işaretini kaldırın veya yanındaki oku Receipts’in düğmeyi kaydırarak Kapalı konumda.

Not: Bu özelliği kapatmak, bir arkadaşınızın mesajınızı ne zaman okuduğunu görmenizi de engeller. Bununla birlikte, Grup Sohbetleri okundu bilgilerini kullanmaya devam edecek.

whatsapp stickerlar

WhatsApp’ı bir bilgisayarda nasıl kullanabilirsiniz

Bilgisayarınızın başında oturmak ve tam bir klavye ve fare kullanmak, birçok farklı konuşmada veya eski bir arkadaşınızla uzun bir konuşma yaparken çok daha iyi bir deneyimdir. WhatsApp’ın web sürümü, PC veya Mac uygulamaları sayesinde bunu çok az çabayla yapabilirsiniz.