Koronavirüs Salgını Zamanında Telefonunuzu Temiz ve Güvenli Tutmak

El ele tutuşmak, tokalaşma bugünlerde koronavirüs yüzünden yapmamamız gereken şeylerden biri. Artık selamlaşmalar da telefonlar aracılığıyla resimler ve gifler gönderilerek yapılıyor.

Parklardaki banklarda oturup el ele tutuşamayan çiftler artık birbirleriyle iletişim kurmak için telefonlarına dokunuyor. Telefonlar koronavirüs taşıyabilir ve bazı zamanda birbirine temas eden iki elden daha tehlikeli olabilir.

koronavirüs ellerin yıkanması

Ellerin Yıkanması ve Durulanması

Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonu önlemek ve koronavirüsün yayılmasını önlemek için ellerin nasıl yıkanması gerektiğini açıkladı. Ancak, antibakteriyel jellerle elinizi yıkasanız da telefona dokunduğunuz anda tekrar virüse maruz kalırsınız.

iphone koronavirüs temizliği

iPhone’unuzu Koronavirüsten Temizleme

Telefon ekranları farklı mikrop ve virüsler için bir yüzeydir. Koronavirüs dahil olmak üzere diğer virüsler ve bakteriler telefon ekranlarında yuva yaparlar. Bu nedenle telefonunuzun hijyeni, bulaşıcı mikropları önlemek için zorunluluk haline gelir. Apple, gözlük camı temizlemek için kullanılan keçe kumaştan yapılmış bezleri kullanmanızı öneriyor.

Suya dayanıklı olan iPhone modelleri, sabunlu suyla ve bezle temizlenebilirler. -Apple

telefonun koronavirüs temizliği

Telefonunuzu Temiz ve Güvenli Tutun

Samsung ve Apple, ekranlarında parmak izine dayanıklı kaplamalar için temizleme sıvılarının kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Bazı telefonlarda, telefonunuzu temizleme işlemini daha karmaşık hale getiren ekran için parmak izi sensörleri bulunur. Bir seyreltici alkol kullanılarak silinebilen bir ekran koruyucu kullanılarak temizlenebilir.

Telefonun arka ve yanları da iyice temizlenmelidir. Mikroplar telefon ekranlarını severler. Mümkün olan en iyi çözüm, kişinin telefonuna dokunmadan önce ve sonra ellerini yıkamak gibi görünüyor.

iphone kulaklık temizliği

Bulaşmayı Önleyin

Çok sayıda telefon görüşmesi yapmak isteyen kullanıcıların, telefon ekranlarındaki mikrop ve virüslere temas etmemesi için kablolu ya da Bluetooth kulaklık kullanmasını öneriyoruz. Kulaklıklar da mikrop geçirmez değildir, kullandığınız kulaklıkları da antibakteriyel sıvılarla veya izopropil alkolle temizlenmelidir.

Elektronik kısımlara zarar vermemek için dikkat edin, sadece yüzeysel temizlik yapın.

 

Privacy Preference Center