iPhone Ekran Değişimi ve Cam Değişimi Arasındaki Fark

iPhone cihazların tamirinde en sık sorulan sorulardan bir tanesi de iPhone ekran değişimi ve cam değişimi arasındaki farktır. İlk bakışta ikisi de birbirinin aynısıymış gibi gözükse de aslında birbirinden çok farklı tamir işlemleridir.

iPhone modellerinde ön kısımdaki kırılma iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Biri ön camın kırılmasıyken diğeri ise LCD panelin kırılması ile oluşur. Her iki durum için de farklı işlemler uygulanır.

iPhone Cam Değişimi

iPhone’unuzun sadece ön camı kırıldıysa ekrana gelen görüntüde ve dokunmatik ekranda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Kırık cam ile telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Cihazınızı bir teknik servise götürdüğünüzde sizden sadece ön cam değişimi ücreti alacaktır.

Ön cam değişimindeki tek dezavantaj, tamir işleminin hemen yapılamamasıdır. Cihazın ön cam değişimi uzun ve uğraş gerektiren bir işlem gerektirir. Bu işlem sırasında yan sanayi ekranlar kullanılamaz. Mutlaka orijinal cam kullanılması gerekmektedir.

iPhone Ekran Değişimi

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi ekran değişimi ve cam değişimi arasındaki fark gayet belli olan bir durumdur. Eğer telefonun ön kısmındaki bir hasar, cihazın dokunmatik özelliğine ya da ekrana gelen görüntüsüne bir zarar verdiği durumda ekran değişimi yapılması gerekmektedir.

iphone cam değişimi iphone ekran değişimi

Bu işlem için için ekran tamamen değişecektir. Bu işlem için cam değişimine göre biraz daha fazla ücret talep edilir. Çünkü cihazın sadece ön camı değil bütün ekranı değişecektir. Ancak cam değişimine göre daha hızlı bir tamir süresi vardır.

Buraya tıklayarak teknik servisimizden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Privacy Preference Center