Anroid Uygulamalarına Yeni Yılda Gelecek Güncellemeler Açıklandı

Google, Android uygulamasını geliştirmeye devam ediyor. Google, yeni yılda 6 Android uygulamasına gelecek özellikleri kendi sayfasından açıkladı. Açıklamaya göre bazı özellikler Kasım ayının ortasından itibaren kullanıma açılacak. Kullanıcılar gerekli güncellemeleri yaparak bu özellikleri kullanabilecek.

Google’nin paylaştığı mesajda yeni yılda Android kullanıcılarının tercih edebileceği güncellemeler geleceği ifade edildi. Güncellemeler 2021 yılı başında Android uygulamalarda kullanılabilecek. Dev şirket, güncellemelerin her kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarlandığını ve uygulamaları daha kolay kullanabilecek hale getireceğini de belirtti.

Android’de Kitaplara Sesli Anlatım Gelecek

Google Play, içinde birçok kitap barındırması ile kitapseverlerin okumak için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak şu an için Google Play içinde yer alan kitapların hepsinde sesli anlatım özelliği bulunmuyor. Bunun için harekete geçen Google, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı kitap yayıncıları ile yaptığı ortak çalışma ile otomatik olarak sesli anlatan kitapları bünyesine katacak. Yayıncıların oluşturabileceği bu özellik yeni yılında ilk haftasından itibaren kullanıma açılacak. Google Play kitaplara giren kullanıcılar otomatik olarak sesli anlatımdan yararlanabilecek.

Google Haritalarda Yeni Güncelleme ile Rota Oluşturmak Daha Kolay

Google Haritalar da yeni yılda güncellenecek uygulamalardan bir tanesi oldu. Birçok kişinin kullandığı Google Maps, 2021 yılında getirilecek güncelleme ile sürekli olarak gidilen adresleri kaydedecek ve yanında “Go” yani “Git” sekmesi yer alacak. Şu anda kullanılan uygulamada sürekli gidilen adreslere otomatik olarak rota oluşturulamıyor. O adrese gitmek için kullanıcıların “Varılacak Adres” bölümüne yeniden adres girmesi gerekiyor. Yeni güncelleme ile bu sorun ortadan kalkacak ve birçok kişi için Google Haritalar daha kullanışlı hale gelecek.

Nearby Share de Güncelleme Gelecek

Bu uygulamaya gelecek güncelleme de birçok kullanıcının işine gelecek özelliklere sahip. Nearby Share uygulaması ile Wi-Fi ya da mobil veri ağı olmasa bile Anroid kullanıcıları birbirlerine uygulama gönderebilecek. Bunun için Google Play’dan Nearby Share uygulamasının indirilmesi yeterli olacak.

Android Auto Yayılmaya Devam Edecek

Android Auto 2014 yılında Google tarafından piyasaya sürüldü. O günden bu yana yavaş yavaş tüm ülkelerde kullanılır hale geldi. Türkiye’de de kullanılan Android Auto, yeni yılda gelecek güncelleme ile daha kullanışlı hale getirilecek. Ayrıca Google’nin yaptığı açıklamada uygulamanın kullanılacağı ülke sayısının da arttırılacağı da belirtildi.

Gboadr’da Kullanılabilecek Emoji Saysı 14 Binin Üzerinde Olacak

Google’nin en yeni uygulamalarından biri olan Gboard, 2020 yılında kullanıma açılmıştı. Google’nin açıkladığı verilere göre Gboard üzerinden şu ana kadar 3 milyar defa emoji kullanıldı. Bu kadar yoğun kullanım karşısında Google, yeni bir güncelleme ile Gboard içindeki Emoji bölümüne yeni ifadeler ekleyeceğini duyurdu. Önümüzdeki haftalarda eklenecek yeni emojiler ile birlikte toplamda 14 binden fazlaemoji Gboard üzerinden kullanılabilecek.

Google, Voice Access’i Daha Kullanışlı ve Özellikli Hale Gelecek

Google’nin telefon kullanamayan engelliler için geliştirdiği uyulama olan Voice Access birçok kişi tarafından tercih edildi. Bu uygulama sayesinde herhangi bir engeli olan insanlar, seslerini kullanarak telefonlarını kontrol edebiliyor.

Engellilerin telefon kullanmasını kolaylaştıran bu uygulama yeni gelecek güncelleme ile daha kullanışlı hale gelecek. İnsanlar telefon içinde daha rahat dolaşım yapabilecek. Aramalar, mesaj gönderme, sesli yanıt gibi özelliklere daha rahat erişim sağlanabilecek. Google’den yapılan açıklamada yeni güncellemenin Andorid 6 ve üzeri sürümler için geçerli olacağı belirtildi.